Idag – den 27 juni – är det internationella dagen för små- och medelstora företag. Hantverkarna Stockholms vill uppmärksamma att våra medlemmar, hantverkarna, utgör en stor och viktig grupp av la">
MENY
Idag uppmärksammar vi internationella dagen för små- och medelstora företag

Idag uppmärksammar vi internationella dagen för små- och medelstora företag

27.06.2023 | Karoline Sandar
Idag – den 27 juni – är det internationella dagen för små- och medelstora företag. Hantverkarna Stockholms vill uppmärksamma att våra medlemmar, hantverkarna, utgör en stor och viktig grupp av landets små- och medelstora företag. Med händer, entreprenörskap och driv bygger hantverkarna som företagare vår framtid.
Nationellt kallas dagen för Entreprenörsdagen och den instiftades av Founders Alliance i syfte att lyfta företagets betydelse ur ett samhällsbyggande perspektiv. Dagen är en FN-dag med avsikten att främja hållbar utveckling i världen.

Tack till alla hantverkare som är med och formar framtiden – bokstavligen. Ni är hjältar och ni gör ett fantastiskt arbete för tillväxten och kommande generationer.