Aktuellt | Aktuellt | "AI löser inte de fem fingrarnas problem"
Fingrar som förstår. Lotta Rahme, garvarmästare, i arbete under utställningen Blå Sommar 2025, i Höganäs. Foto: Daniel Eklund.
"AI löser inte de fem fingrarnas problem"
24.04.2026 | Anna-Klara AspegrenPsykologen och kocken Love Grahn skriver debattartikel i Expressen och lyfter fram samhällsutmaningen vi ser idag då AI gjort entré på arbetsmarknaden. Under lång tid har skolan, politiken och vuxenvärlden lagt alla ägg i den akademiska korgen vilket nu relativt kvickt behöver omvärderas.Det är hantverkets vår, allt fler debattörer inom olika yrkesområden börjar se betydelsen av att skapa en bättre balans i utbildningssystemet och i den allmäna uppfattningen om yrkesprogram och hantverksutbildningar. Psykologen och kocken Love Grahn är en av dem.
"AI löser inte de fem fingrarnas problem. Det är samtidigt kunskaper vi lärt en hel generation att se ned på", skriver psykologen Love Grahn i Expressen (26-04-23).
Händer i hantverket
Dela på sociala medier
Håll dig uppdaterad
Vill du få nyhetsbrev via e-post?Tack för din registrering!